4 rok - CM UJK - protipy! :)

Witajcie, otrzymałam od Was wiele pytań dotyczących tego jak wygląda 4 rok na kierunku lekarskim CM UJK.  Efektem tego będzie zbiorczy post, w którym mam nadzieje rozwieje wszelkie wątpliwości ;)  Praktycznie cały kompleks WSZ w Kielcach jest przy ul. Grunwaldzkiej 45, natomiast ŚCO przy ul. Artwińskiego 3 7 semestr (zimowy)  Anestezjologia i Intensywna Terapia  W tym semestrze odbywa się Anestezjologia. Zajęcia praktyczne są w Klinice Anestezjologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Kielcach, trwają tydzień (seminaria i ćwiczenia praktyczne).  Z pewnością będzie wejściówka opisowa, zagadnienia można znaleźć w sylabusie przedmiotu  pod koniec klinik jest też opisowe zaliczenie przedmiotu.  Książki - zalecaną literaturą jest "Crash Course" jako podstawa + aktualne wytyczne resuscytacji + materiały podawane podczas zajęć. Dla chętnych Larsen, można doczytywać pewne treści, ale nie radze go kupować, jeżeli ktoś nie chce wiązać swojej przyszłości z tą dziedziną.  Chirurg

Palenie na medycynie, czyli szewc bez butów chodzi

Czy palicie papierosy, zwłaszcza przed zajęciami, albo stresująco zaciągacie się nimi w trakcie sesji? Wydaje się Wam, że pomagają w skupieniu, a tak naprawdę jesteście bardziej rozkojarzeni i z wiekiem coraz ciężej będzie je rzucić. Jak jest z popularnością palenia tytoniu u lekarzy?
Spieszę Wam z odpowiedzią. W Polsce takie badanie ilości miało miejsce w 1999 roku, wtedy było 11% kobiet i 27% mężczyzn. Liczba kobiet spadła na przestrzeni lat, a mężczyzn utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Wśród kobiet najczęściej po papierosa sięgają chirurżki, a wśród mężczyzn – ginekolodzy. Najmniej palących jest internistek i lekarzy rodzinnych.
Jak z tym uzależnieniem, jakie ma podłoże? Kobiety częściej udają się na dymka pod wpływem stresu, a mężczyźni – relaksu. W przypadku pierwszych plastry nikotynowe średnio się sprawdzą, dlatego zalecana jest bardziej terapia behawioralna.
Skutki tego uzależnienia? Chorób jest tak wiele, że łatwiej wymienić, czego nie powodują. Na pewno od razu łączymy ten nałóg z nowotworami płuc, ale warto pamiętać, że powoduje 90%(!) przypadków POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Choroba ta zajmuje 4 miejsce pod wpływem zachorowalności na świecie! Jeśli często kaszlesz i odkrztuszasz, zwłaszcza rano, przez więcej niż 3 miesiące w roku -  nie bagatelizuj tego! Składniki dymu tytoniowego powodują wzrost liczby komórek zapalnych w błonie śluzowej oskrzeli. Zalega wydzielina, utrudnione jest oddychanie. A przecież twoim celem nie jest spędzenie życia z butlą tlenową pod pachą, a i życie nie będzie specjalnie długie. Każdy papieros to pogorszenie stanu zdrowia! Zacznij o siebie dbać albo pomóż osobie w twoim otoczeniu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Scapula aurea, co to właściwie jest?

Opinie o uczelniach cz. 7

4 rok - CM UJK - protipy! :)