4 rok - CM UJK - protipy! :)

Witajcie, otrzymałam od Was wiele pytań dotyczących tego jak wygląda 4 rok na kierunku lekarskim CM UJK.  Efektem tego będzie zbiorczy post, w którym mam nadzieje rozwieje wszelkie wątpliwości ;)  Praktycznie cały kompleks WSZ w Kielcach jest przy ul. Grunwaldzkiej 45, natomiast ŚCO przy ul. Artwińskiego 3 7 semestr (zimowy)  Anestezjologia i Intensywna Terapia  W tym semestrze odbywa się Anestezjologia. Zajęcia praktyczne są w Klinice Anestezjologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Kielcach, trwają tydzień (seminaria i ćwiczenia praktyczne).  Z pewnością będzie wejściówka opisowa, zagadnienia można znaleźć w sylabusie przedmiotu  pod koniec klinik jest też opisowe zaliczenie przedmiotu.  Książki - zalecaną literaturą jest "Crash Course" jako podstawa + aktualne wytyczne resuscytacji + materiały podawane podczas zajęć. Dla chętnych Larsen, można doczytywać pewne treści, ale nie radze go kupować, jeżeli ktoś nie chce wiązać swojej przyszłości z tą dziedziną.  Chirurg

Pierwsza pomoc, RKO i inne pojęcia, których sie boimy...

Do napisania tego posta natchnął mnie artykuł, który ostatnio przeczytałam. Niestety wciąż wiele osób wie niewiele na temat pierwszej pomocy, a jeżeli posiada jakąkolwiek wiedzę nie potrafi jej wykorzystać. Dlatego też postanowiłam w kilku punktach zaprezentować schemat działania, który powinien wykonać każdy ratownik, bo tak właśnie nazwę osobę, która będzie udzielać pierwszej pomocy.

Zacznę od bardzo ważnego zdania, które powinien wpoić sobie każdy z nas: najgorsza jest bierność! Każda próba podjęcia pomocy zwiększa szansę na przeżycie poszkodowanego!

Zgodnie z "Wytycznymi Resuscytacji" z roku 2015 na łańcuch przeżycia składają się cztery bardzo ważne elementy:
1. Wczesne rozpoznanie i wezwanie pomocy, aby zapobiec NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia).
2. Wczesne rozpoznanie RKO (Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej).
3. Wczesna defibrylacja, aby przywrócić czynność serca.
4. Opieka poresuscytacyjna, aby przywrócić jakość życia.

Pora na wyjaśnienie przytoczonych pojęć 
Nagłe zatrzymanie krążenia to taki stan, w którym kolokwialnie mówiąc serce przestaje pracować i w tym momencie zatrzymuje się krążenie krwi w naczyniach krwionosnych. Wówczas wtórnie zatrzymuje się oddech, konsekwencją jest niedotlenienie mózgu a następnie jego nieodwracalne uszkodzenie. Dlatego jeżeli zauwazymy, że ktoś przestaje oddychać natychmiast należy mu pomóc. Każda minuta, a nawet sekunda jest na wagę złota.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
To pojęcie obejmuje wszystkie czynności, które wykonamy, aby przywrócić krążenie krwi, mam na myśli przywrócenie pracy serca. 
W skład RKO wchodzą BLS(Basic Life Support), czyli podstawowe zabiegi resuscytacyjne oraz ALS - zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.

Ja skupie się przede wszystkim na Podstawowych Zabiegach Resuscytacyjnych .
Na początku sprawdź czy poszkodowany reaguje na Twoje slowa, pamiętaj jeżeli podchodzisz do osoby leżącej idź od strony nóg z boku, jest to wazne, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwa wykonania ruchu przez poszkodowanego (ryzyko przy ewentualnym urazie rdzenia kręgowego). 
Zadaj proste pytanie: czy Pan/Pani mnie słyszy?
Poproś o pomoc, jeżeli to możliwe.
Udrożnij drogi oddechowe, poprzez wykonanie rękoczynu czoło-żuchwa. 
Połóż jedną reke na czole, drugą na brodzie i odchyl głowę do tyłu.
Sprawdź czy poszkodowany oddycha - użyj swoich zmyslow, jeżeli oddycha powinienem poczuć oddech na policzku, który powinieneś przyłożyć w okolice ust. Obserwuj czy widzisz ruchy klatki piersiowej - wznoszenie i opadanie. 
Jeżeli wciąż masz wątpliwości przystaw telefon w pobliże ust poszkodowanego, jezeli zauważysz zaparowanie na ekranie, poszkodowany oddycha.

W momencie, gdy poszkodowany nie oddycha zadzwoń pod numer 112.

Następnie zacznij uciskać klatkę piersiową. Pytanie jak to zrobić?
Namierz kość położoną idealnie pośrodku klatki piersiowej-mostek, uciekaj w 3/4 długości tej kosci na głębokość mniej więcej 5cm. Oczywiście nikt nie stoi z linijką i nie mierzy tej odległości, jednak ta wartość zapewnia najlepszą efektowność RKO. 
No dobrze mamy miejsce, pozostaje ilość uciśnięć - 30, dla 2 oddechów ratowniczych. Jak wykonać uciśnięcia w dobrej częstotliwości ? Polecam przesłuchać piosenkę "Stayin' alive" z filmu Gorączka sobotniej nocy. Rytm tej piosenki idealnie wpisuje się w rytm uciśnięć.
Nie przerywaj czynności do przyjazdu karetki. Przerwanie czynności moze nastąpić jeżeli nie jestes w stanie dalej prowadzić resuscytacji, albo ktoś Cię zastąpi.

Mam nadzieję, że niektórym choć trochę rozjaśniłam tematykę pierwszej pomocy. Postaram się w kolejnych postach napisać o pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, złamań, a także podtopień.
Miłej lektury :)


Komentarze

  1. Hej :) Co mogę polecić co do bloga, to zmień czcionkę temstu, bo ta jest ładna do tytułów, ale ciągłego tekstu posta nie da się czytać bez oczopląsu :D Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Co wcześniej studiowałaś, że masz przepisaną genetykę? ;)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Scapula aurea, co to właściwie jest?

Opinie o uczelniach cz. 7

4 rok - CM UJK - protipy! :)